Славська громада

Львівська область, Стрийський район

Які ж права та обов’язки мають батьки – вихователі?

Дата: 29.04.2020 09:40
Кількість переглядів: 236

Які ж права та обов’язки мають батьки – вихователі? 

На ці та інші питання відповідає Марія Николаїшин - директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Пані Маріє, розкажіть, будь ласка,  хто такі батьки –вихователі?

Батьки-вихователі це особи, які заміняють батьків. Вони є законні представники своїх вихованців і захищають їхні права та інтереси в різних органах державної влади, у тому числі, й судових, як опікуни  або піклувальники без  спеціальних на те повноважень. Таке визначення сформульовано у статті 31 Закону України Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Хто може бути батьками- вихователями?

Батьками-вихователями   можуть   бути   повнолітні   та працездатні  особи.

Хто не може бути батьками-вихователями?

Наголошую, що законодавець наклав обмеження, визначивши коло осіб, які не можуть бути батьками –вихователями.
           - особи, визнані  у  встановленому  порядку  недієздатними  або
обмежено дієздатними;
           -особи, позбавлені батьківських прав;

особи,  які  були  усиновлювачами, опікунами,

піклувальниками, прийомними   батьками,  батьками-вихователями  іншої  дитини,  але усиновлення   було   скасовано   або   визнано  недійсним,  опіку, піклування  чи  діяльність  прийомної  сім'ї  або дитячого будинку сімейного  типу було припинено з їх вини;

особи,  які  за станом здоров'я не можуть виконувати

обов'язки щодо  виховання  дітей  (особи з інвалідністю I і II групи, які за висновком    медико-соціальної   експертної   комісії   потребують стороннього   догляду,   особи,   в  яких  офіційно  зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства);

     - особи, які  перебувають  на  обліку   або   на   лікуванні   у психоневрологічному  чи  наркологічному диспансері;
     - особи, які  зловживають  спиртними  напоями  або  наркотичними
     - особи, які страждають на хвороби,  перелік  яких  затверджений МОЗ  щодо  осіб, які не можуть бути усиновлювачами;
     - особи, які  були  засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі,  честі   та   гідності,   статевої   свободи   та   статевої недоторканості  особи,  проти  громадської  безпеки,  громадського порядку  та  моральності,  у  сфері  обігу  наркотичних   засобів, психотропних  речовин,  їх  аналогів  або прекурсорів,  а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи  не  зняту  в  установленому  законом  порядку судимість за вчинення інших злочинів;
     - особи, які  не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу).

     Не   можуть   бути   також батьками-вихователями   особи,  з  якими
проживають  члени  сім'ї  (у  тому числі малолітні та неповнолітні
діти),  які  мають  глибокі  органічні  ураження нервової системи,
алкогольну та наркотичну залежність, хворі на СНІД, відкриту форму
туберкульозу,  психотичні  розлади,  в яких офіційно зареєстровані
асоціальні  прояви,  нахили  до  насильства.

Куди треба звертатися особам для того, аби стати батьками –вихователями?

Особи, які бажають стати батьками-вихователями  звертаються до органу,  який приймає рішення про створення  дитячого  будинку  сімейного  типу. Вони подають такі документи:
- заяву  кандидатів  у батьки-вихователі про створення дитячого
будинку сімейного типу із зазначенням інформації про наявність або
відсутність  кредитних  зобов’язань; 

 - довідку  про  наявність/відсутність  виконавчого  провадження
стосовно  боргових зобов’язань;

 - довідку про склад сім'ї;
 - копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);
 - довідку  про  проходження  курсу  підготовки  і  рекомендацію
центру  соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення
їх  у  банк  даних  про  сім'ї потенційних усиновителів, опікунів,
піклувальників,  прийомних  батьків,  батьків-вихователів;

    -копії паспортів;
- довідку  про  доходи за останні шість місяців або довідку про
подану  декларацію  про  майновий  стан і доходи (про
сплату   податку  на  доходи  фізичних  осіб  та  про  відсутність
податкових  зобов’язань  з  такого  податку);

- довідку про стан свого здоров'я та осіб, які проживають разом
з ними;
   -  письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї,  які проживають
разом  з  кандидатами  у батьки-вихователі,  якщо останні вирішили
створити дитячий будинок сімейного типу на власній житловій площі,
засвідчену нотаріально.

Після прийняття  рішення  про  створення   дитячого   будинку сімейного типу між батьками-вихователями та органом,  який прийняв це рішення, укладається договір за установленою формою.

Які права мають ці особи?

     Батьки-вихователі мають право:
     - захищати дитину,   її   права  та  інтереси  як  опікуни  або піклувальники без спеціальних на те повноважень;

    -  на звернення до суду з позовом про  позбавлення  батьківських прав батьків дітей-вихованців;

    -  на звернення  до суду з позовом про скасування усиновлення чи визнання його недійсним щодо дітей,  які проживали разом з ними та передані на усиновлення;

    - на усиновлення   дітей,   які  перебувають  на  вихованні  та утриманні в їхніх сім'ях;
    -  брати участь у вирішенні органом опіки та піклування  питання про управління майном дитини;
    - вимагати повернення дитини від будь-якої особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду;
    -   вимагати надання  їм  органами  опіки  та  піклування  повної інформації про дитину та її батьків,  стан її здоров'я,  рівень та особливості розвитку дитини;
    -  самостійно визначати способи виховання дитини  з  урахуванням думки дитини та рекомендацій органу опіки та піклування.

            Цікаво, що набуття статусу батьків-вихователів  дитячих  будинків сімейного типу жодним чином не обмежує громадянських прав цих осіб.

            Зауважу, що батьки –вихователі не можуть використовувати надані їм права всупереч інтересам дитини.


     Розкажіть про обов`язки батьків – вихователів?

 Батьки-вихователі зобов'язані:
    - захищати права та інтереси дітей,  бути їхніми представниками в установах і організаціях;
     - створити належні умови для всебічного  гармонійного  розвитку дітей;
     -  піклуватися про  здоров'я,  фізичний,  психічний та моральний розвиток, навчання дітей, готувати їх до праці;
     - забезпечувати проведення двічі на  рік  медичного  обстеження дітей лікарями-спеціалістами та виконувати їх рекомендації;
    -  забезпечити здобуття  дітьми  освіти,  стежити за навчанням і розвитком  дітей  у  навчально-виховних   закладах,   підтримувати  зв'язки з учителями та вихователями;
    -  займатися розвитком  здібностей дітей,  у тому числі залучати їх до занять у позашкільних навчальних закладах;
     - не перешкоджати спілкуванню дитини з її рідними  батьками  та  поверненню  дитини  в  разі  поновлення  їх у батьківських правах, звільнення з місць позбавлення волі та в інших випадках,  якщо  це не суперечить інтересам дитини і не заборонено рішенням суду;
   - співпрацювати з    місцевими    державними   адміністраціями, органами місцевого  самоврядування  та  соціальними  працівниками, залучати спеціалістів до вирішення проблемних питань;
   -  повідомляти відповідні  служби  опіки  та  піклування  в разі виникнення в дитячому будинку сімейного  типу  несприятливих  умов для утримання, виховання та навчання дітей.

Батьки-вихователі  один раз на два роки проходять  курс підготовки  в обласному  центрі  соціальних  служб  для  сім'ї, дітей та молоді за
відповідною програмою.

 

Доки виконують свої обов`язки батьки – вихователі?

     Батьки-вихователі виконують  свої обов'язки стосовно дітей до досягнення ними вісімнадцяти років або до закінчення ними навчання у відповідних закладах навіть у разі їх окремого проживання.

Чи отримують батьки –вихователі дитячого будинку сімейного типу якісь кошти за виконання своїх обов’язків?

Батькам-вихователям  дитячого  будинку  сімейного  типу виплачується   грошове   забезпечення   у  порядку,  встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ми продовжимо співпрацю із Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У період карантину для отримання: правової інформації; консультацій і роз'яснень з правових питань; послуги зі складення заяви, скарги та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру); звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

 *зателефонувавши:  066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги)

 * надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:

https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/

*надіславши листа на адресу електронної пошти:

е-mail skole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги)

skype: Сколівське бюро правової допомоги

 *залишити своє звернення у скриньці для звернень громадян

Ви можете також скористатися:

*довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»

https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

*зателефонувавши на гарячу лінію: 0800 21 31 03

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь