Меморіал славним воїнам князя Святослава
«Ідея виникла спонтанно, - розповідає власниця художньої галереї «Максим» Оксана Ареф’єва, - буквально за один вечір. Якось до нас в гості завітали відомий заслужений діяч мистецтв, художник Орест Скоп та заслужений художник України Роман Опалинський. Роман нещодавно побував за кордоном та із захопленням розповідав про невеличке село в Словаччині, де місцеві жителі відобразили історію свого селища у дерев’яних скульптурах, які приваблюють туристів з усього світу. «А чому б не створити щось подібне у Славському? – підказав Орест Скоп. – Це мальовниче селище теж має багату історію!» А зранку Орест приніс вже готовий ескіз Меморіалу.
Так розпочалося створення Меморіалу славним воїнам князя Святослава, який розташований у центрі селища Славське. За повір`ям, ще у далекому 1015 році військо князя Святослава, недалеко від м. Сколе розбив його брат Святополк. Самого князя Святослава вбили, а його кілька славних воїнів оселилися у тому місці, де річка Славка впадає в річку Опір. Поселення отримало назву Славсько.
Легенда ожила через 1000 років. Після цієї вечірньої розмови Орест Скоп намалював ескізний проєкт Меморіалу, показав його місцевому художнику та різьбяру Михайлу Гречину, який з радістю відгукнувся на пропозицію та погодився стати автором різьбярської частини даного проєкту. Роботи з художнього кування виконував Іватьо Роман, допомагали йому ковалі: Давидюк Олександр, Попович Тарас, Патер Богдан та Миколаєнко Богдан.
І хоча це був непростий рік для місцевої влади, депутати ідею підтримали та надали дозвіл на встановлення даного Монументу в центрі селища. Також було створено оргкомітет у складі: виконавчого комітету Славської селищної ради, жителів громади Бурака Романа та Ареф`єва Дмитра. Будівництво Монументу здійснювалося за кошти громади селища.
Робота закипіла, долучились місцеві підприємці, відгукнулись ДП «Славський Лісгосп» та Славське ДП ЛГП «Галсільліс». Підтримав проєкт і тодішній депутат Львівської обласної ради Анатолій Дейнека.
«Ви знаєте, це було щось неймовірне. Ідея створення Меморіалу виникла у травні, а у кінці липня, під час відзначення Дня селища, ми вже його відкривали, – згадує Оксана Ареф’єва. – Найцікавіше те, що навіть під час відкриття, люди, які фотографувались на його фоні, жертвували гроші на його облагородження».
Сьогодні Меморіал славним воїнам князя Святослава є справжньою окрасою центральної частини селища. Щоб зробити фото, сюди приходять не тільки туристи, а й самі місцеві жителі. Люди вірять, що ці воїни оберігають селище від усяких негараздів.