Сьогодні ми дізнаємося про особисте немайнове право фізичної особи – право на ім’я. Консультує Марія Николаїшин –директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

Пані Маріє, коли особа може змінити своє ім’я?

Особа за згодою батьків має право змінити своє прізвище та /або власне ім’я, та /або по батькові, якщо вона досягла чотирнадцятирічного віку.

Особа має право на власний розсуд без згоди батьків чи осіб, які їх замінюють, змінити своє прізвище та /або власне ім’я, та /або по батькові після досягнення нею шістнадцятирічного віку.

Як діяти у разі, якщо хтось із батьків заперечує проти зміни по батькові дитини?

Такий спір можна вирішувати в органі опіки та піклування або, звернувшись до суду. Зазначу, що під час розгляду цієї справи беруться до уваги, зокрема, такі обставини: виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини. Власне, вони й  засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.

Чи можна отримати відмову у зміні імені? 

Так, заявникові може бути відмовлено у зміні імені. Є такі підстави для відмови у зміні імені:

 • здійснення стосовно заявника кримінального провадження або його перебування під адміністративним наглядом;
 • наявність у заявника судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку;
 • офіційне звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення розшуку заявника;
 • подання заявником неправдивих відомостей про себе.

 

Розкажіть будь ласка, яким чином може особа використовувати своє ім’я?

Фізична особа має право використовувати своє ім'я у всіх сферах своєї діяльності. Використання імені фізичної особи в літературних та інших творах, крім творів документального характеру, як персонажа (дійової особи) допускається лише за її згодою, а після її смерті - за згодою її дітей, вдови (вдівця), а якщо їх немає, - батьків, братів та сестер. Водночас зауважу, що використання імені фізичної особи з метою висвітлення її діяльності або діяльності організації, в якій вона працює чи навчається, що базується на відповідних документах (звіти, стенограми, протоколи, аудіо-, відеозаписи, архівні матеріали тощо), допускається без її згоди.

А чи може бути оприлюднене ім’я потерпілої особи?

Ім'я потерпілої особи від правопорушення чи учасника цивільного спору, який стосується особистого життя, може бути використане іншими особами лише за їхньою згодою. Наголошую, що ім'я фізичної особи, яка затримана, підозрюється або ж обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, може бути використане лише в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї.

Чи є порушенням, якщо скажімо, у засобах масової інформації використано початкову букву імені фізичної особи без її згоди?

Ні, це не є порушенням права фізичної особи у разі, якщо використано її початкову літеру прізвища у засобах масової інформації чи літературних творах.

Ми і надалі продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

Разом з тим, інформуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

 • Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Сколе,                                           вул. Чайківського, 6.
 • зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
 • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
 • https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
 • надіславши листа на адресу електронної пошти:
 • е-mail [email protected] (Сколівське бюро правової допомоги)
 • Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:
 • https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php