Ми продовжуємо розповідати про важливі новели у сфері земельних правовідносин, які діятимуть на основі прийнятого Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». Сьогодні поспілкуємося з Романією Мандзій, фахівчинею Новороздільського бюро правової допомоги. Ми дізнаємося, чи є можливість укладати договір суборенди земельних ділянок сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану.

 

Романіє, чи передбачив законодавець для орендарів можливість передати належне їм право оренди іншій особі для використання земельної ділянки?

Так, така можливість існує! Причому, таке право мають не лише орендарі, але і суборендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності.

На яких умовах орендарі, суборендарі земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності можуть передавати належне їм право оренди, суборенди іншій особі?

Тут варто звернути увагу на два моменти:

-по-перше, орендарі, суборендарі можуть передати своє право оренди, суборенди іншій особі на строк до одного року;

-по-друге,  передача  цього права іншій особі здійснюється лише за умови використання земельної ділянки цією особою за цільовим призначенням.

В якій формі формі укладається договір про передачу права землекористування?

Передача земельної ділянки здійснюється на підставі письмового договору про передачу права землекористування між землекористувачем та особою, якій передається право користування земельною ділянкою, що укладається в електронній формі.

Яка інформація повинна бути зазначена у цьому договорі?

У такому договорі обов’язково мають міститися відомості про:

 • сторони договору;
 • право землекористування, яке передається (із зазначенням площі, кадастрового номера земельної ділянки (за наявності), її цільового призначення, місця розташування, документа, що посвідчує право землекористування);
 • строк, на який передається право (із зазначенням дати закінчення дії договору).

Додатково зазначу, договір про передачу права землекористування може передбачати передачу права оренди, суборенди декількох земельних ділянок одним орендарем, суборендарем.

Чи повинен землекористувач, тобто орендар або ж суборендар, отримати згоду власника земельної ділянки для укладення такого договору?

Ні, згоди власника земельної ділянки для цього не потрібно.

Проте, землекористувач, який передав своє право оренди, суборенди іншій особі, зобов’язаний протягом п’яти днів з дня державної реєстрації договору про передачу права землекористування письмово повідомити:

-орендодавця, у разі передачі права оренди;

-орендаря, у разі передачі права суборенди. 

 

Чи правильно я розумію, що договір про передачу права землекористування підлягає державній реєстрації?

Так, дійсно, договір про передачу права землекористування, що укладається з дотриманням тих вимог, про які я вже зазначала раніше, а також зміни до нього, договір про розірвання такого договору підлягає державній реєстрації.

Хто зараз здійснює таку реєстрацію?

 Реєстрацію таких договорів здійснює районна військова адміністрація у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану. Зазначу, що перехід права оренди, суборенди земельної ділянки за договором про передачу права землекористування не підлягає державній реєстрації. Право оренди, суборенди вважається переданим з дня державної реєстрації договору про передачу права землекористування і припиняється зі спливом строку дії договору про передачу права землекористування.

Чи може бути договір про передачу права землекористування поновлений, укладений на новий строк?

Ні, такий договір про передачу права землекористування не може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено.

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі нагадуємо, що консультація надана у рамках проекту «Програма прискорення приватних інвестицій у сільське господарство». 

Разом з тим, інформуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

 • звернувшись до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського, 6.
 • зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
 • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
 • https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
 • надіславши листа на адресу електронної пошти:
 • е-mail[email protected] (Сколівське бюро правової допомоги)
 • Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:
 • https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php