Що таке моральна шкода?

Дата: 19.07.2022 12:57
Кількість переглядів: 4739

На це та інші запитання сьогодні ушукатимемо відповідь спільно із із фахівчинею Новороздільского бюро правової допомоги Оленою Городицькою.

Пані Олено, скажіть будь ласка, що слід розуміти під поняттям моральна шкода?

Моральна шкода - це втрати  немайнового характеру  внаслідок  моральних  чи фізичних страждань,  або інших негативних  явищ,   заподіяних   фізичній   чи   юридичній   особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Як можна її охарактеризувати?

Вона характеризується наступними чинниками:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

 

Фото без опису

 

У яких випадках можна стягувати моральну шкоду?

Фізична особа може стягувати майнову шкоду в будь-якому випадку порушення її прав, незалежно від того, чи передбачено це договором чи законом. Зазначу, що психологічне напруження, розчарування та незручності, які виникають внаслідок порушення прав фізичної особи, навіть якщо вони не потягли вагомих наслідків у вигляді погіршення здоров’я, можуть свідчити про заподіяння їй моральної шкоди.

Що може стати підтвердженням завданої моральної шкоди?

Підтвердити душевні страждання можуть показання свідків (друзі, колеги по роботі, сусіди), характеристика з місця роботи, виписки з медичного закладу або від психолога (зокрема, рахунки за надання ним психологічної допомоги), висновок незалежної психологічної експертизи.

Звертаю увагу, що стягнути моральну шкоду можна шляхом подання позовної заяви до суду.

У якому вигляді та розмірі можна стягнути моральну шкоду?

Чинним законодавством передбачено, що моральна шкода відшкодовується грошовими коштами, іншим майном або в інший спосіб.

Щодо розміру моральної шкоди варто зазначити, що законодавством не встановлено конкретний її розмір за порушення того чи іншого права, а також не передбачено ні мінімального, ні максимального її розміру. Тобто, розмір моральної шкоди є оціночним поняттям.

Саме тому кожна особа, чиє право було порушено, самостійно визначає в чому полягає завдана моральна шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно, який грошовий розмір завданих їй душевних страждань та зазначає про це у позовній заяві, додавши докази, якими це підтверджується.

Проте, остаточне рішення щодо визначення розміру моральної шкоди приймається судом, а розмір відшкодування, що присуджується, не може бути надмірним та має кореспондувати глибині та силі страждань, які мав потерпілий у зв'язку із порушенням його прав, а також відповідати поведінці завдавача шкоди.

Протягом якого строку можна звернутися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди?

Нагадую, що позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Позовна давність є загальна (становить 3 роки) та спеціальна.

Якщо стягувати моральну шкоду, завдану затопленням квартири, то строк позовної давності буде становити 3 роки.

У справах про відшкодування моральної шкоди, заподіяної поширенням відомостей, що не відповідають дійсності і порочать честь, гідність чи ділову репутацію фізичної або юридичної особи, строк позовної давності становить 1 рік.

Важливо, що під час дії воєнного стану на території Україні, строк для предявлення позову продовжується на строк його дії.

До вимог про відшкодування моральної шкоди у випадках, передбачених трудовим законодавством, строк позовної давності становить 3 місяці. Але під час  карантину такий строк продовжено на час його дії. Нагадаю, що Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 27.05.2022 року карантин в Україні продовжено до 31 серпня 2022 року.

 

Чи оподатковується сума моральної шкоди?

Відповідно до податкового законодавства до доходу фізичної особи включається і сума відшкодування моральної шкоди, проте, з певними особливостями.

Так, не буде оподатковуватися сума моральної шкоди, яка не перевищує чотирикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Станом на 2022 рік ця сума становить 26 тисяч гривень.

Якщо розмір моральної шкоди, визначений за рішенням суду буде більший, потрібно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб (18%) та військовий збір (1,5%).

 

Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі нагадуємо, що отримати  безоплатну правову допомогу Ви можете у будь-який зручний для Вас спосіб:

  • Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Сколе,                                           вул. Чайківського, 6.
  • зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
  • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
  • https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
  • надіславши листа на адресу електронної пошти:
  • е-mail skole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги)
  • Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:
  • https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь