Про принципи медіації

Дата: 03.01.2023 11:04
Кількість переглядів: 1372

Розповідає Марія Николаїшиндиректор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Скажіть будь ласка, пані Маріє, у яких справах можливе застосування медіації?

Медіація може застосовуватися з метою запобігання виникненню конфліктів (спорів) у майбутньому або ж урегулювання будь-яких конфліктів (спорів) у таких справах: цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, справах про адміністративні правопорушення. Окрім того, з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим) медіація теж може застосовуватися й у кримінальних провадженнях.  

Коли не проводиться медіація?

Не проводиться вона у конфліктах (спорах), що впливають або можуть вплинути на права і законні інтереси третіх осіб, котрі не є учасниками цієї медіації.

Чи може бути проведена медіація під час виконання рішення суду?

Так, звичайно, може бути проведена медіація. Зазначу, що законодавством визначено, на якому судовому етапі може бути проведена медіація. Так, медіація може бути проведена  до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження, або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу. Звертаю увагу, що на перебіг позовної давності не впливає проведення медіації.

Якими є принципи медіації?

Є такі принципи медіації: добровільності, конфіденційності, нейтральності, незалежності та неупередженості медіатора, самовизначення та рівності прав сторін медіації. Звертаю увагу, що вони поширюються і на стадію підготовки до медіації. Медіація проводиться за взаємною згодою сторін медіації. Участь у ній є добровільним волевиявленням усіх її учасників. Ні до кого зі сторін конфлікту не  може бути застосований примус участі у медіації задля урегулювання  конфлікту (спору). Більше того, у будь-який час як сторони медіації так і медіатор можуть відмовитися від участі в ній.

У чому полягає принцип конфіденційності?

Принцип конфіденційності полягає у наступному:

 • усі учасники медіації,у тому числі медіатор, а також суб’єкт, що забезпечує проведення медіації, не мають права розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала відома як під час підготовки інформації так і під час її проведення,  якщо інше не встановлено законом або якщо всі сторони медіації не домовилися у письмовій формі про інше;
 • медіатор не може бути допитаний як свідок у цій справі (провадженні) з приводу інформації, яка стала йому відома під час підготовки до медіації та її проведення.
 • медіатор може розкрити отриману ним під час підготовки чи проведення медіації інформацію іншій стороні (сторонам) лише за згодою сторони, яка надала таку інформацію.

Що може бути конфіденційною інформацією?

Конфіденційна інформація – це  вся інформація, яка стала відома під час підготовки до медіації та її  проведення: про пропозицію та готовність сторін конфлікту (спору) до участі у медіації, факти та обставини, висловлені думки та пропозиції сторін медіації щодо врегулювання конфлікту (спору), зміст угоди за результатами медіації. За розголошення конфіденційної інформації законодавством передбачена відповідальність.

Роз’ясніть будь ласка, що таке нейтральність, незалежність та неупередженість медіатора?

Медіатор під час проведення медіації мусить бути нейтральний у ставленні до сторін медіації та незалежний від сторін медіації чи органів державної влади або ж органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших фізичних і юридичних осіб. Більше того, забороняється втручання будь-яких органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, посадових, службових осіб та фізичних осіб під час підготовки та проведення медіації. Медіатор повинен допомагати сторонам конфлікту (спору) здійснювати комунікацію, досягати порозуміння та проводити переговори. І робити це мусить неупереджено. Він має право консультувати сторони та надавати їм рекомендації лише щодо порядку проведення медіації та фіксування її результатів. Разом є певні обмеження, чого не має права робити медіатор:

- суміщати функцію медіатора з функцією іншого учасника медіації в одному конфлікті (спорі);

-  надавати сторонам медіації консультації та рекомендації щодо прийняття рішення по суті конфлікту (спору);

-  приймати рішення по суті конфлікту (спору) між сторонами медіації;

-  бути представником або захисником будь-якої із сторін у досудовому розслідуванні, судовому, третейському чи арбітражному провадженні у конфлікті (спорі), в якому він є чи був медіатором.

Що мається на увазі, коли йде мова про самовизначення та рівність прав сторін медіації

Самовизначення сторін полягає у наступному.

По-перше, сторони самостійно обирають медіатора  (медіаторів) та/або суб’єкта, що забезпечує проведення медіації.

По-друге, вони самостійно визначають перелік питань, які будуть обговорюватися, напрацьовують варіанти урегулювання конфлікту (спору), зміст угоди за результатами медіації, строки та способи її виконання, інші питання щодо конфлікту (спору) та проведення медіації.

По-третє, остаточне рішення приймають сторони конфлікту. Зазначу, що неповнолітня особа та особа, цивільна дієздатність якої обмежена, приймають рішення з дотриманням вимог законодавства з урахуванням обсягу їхньої дієздатності.

Під час проведення медіації сторонам медіації мають бути надані рівні можливості.  

 

Ми і надалі продовжимо нашу розмову із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин.  Разом з тим, інформуємо, що для отримання  безоплатної правової допомоги звертайтесь у зручний для Вас спосіб:

 • звернувшись до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського, 6;
 • зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги);
 • надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
 • https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/;
 • надіславши листа на адресу електронної пошти:
 • е-mailskole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги).
 • Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:
 • https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php.

Фото без опису

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь