Які умови перетину кордону передбачені для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування?
На це питання відповідає директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Николаїшин.
Пані Маріє, скажіть, будь ласка, у супроводі яких осіб мають право перетинати кордон діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які поміщені, скажімо, до дитячого будинку?
Вони мають право перетинати кордон у супроводі керівника цього закладу або іншої особи, яку він на те уповноважив. До того, зазначу, що
таке правило стосується усіх дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають або зараховані до закладів різних типів й форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування.
За наявності яких документів мають право зараз перетинати кордон України ці діти?
Вони мають право перетинати кордон нашої держави за наявності таких документів:
- паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини;
- наказу директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, або особи, яка його заміщує, про виїзд дітей за межі України;
- письмового погодження про дозвіл на виїзд за межі України дітей. Такий документ повинен бути підписаний головою або заступником голови
обласної військової адміністрації та засвідчений печаткою, й погоджений Нацсоцслужбою. Це погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку. Наголошую, у разі, коли неможливо отримати таке погодження обласної військової (військово-цивільної) адміністрації, тоді дозвіл на виїзд за межі України дітей за запитом директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, надає Нацсоцслужба. Про це вона повідомляє Мінсоцполітики протягом одного робочого дня з наданням відомостей про дітей, супроводжуючих осіб/особу, державу остаточного перебування;
- запрошення від установ й організацій різних типів та форм
власності. Причому, запрошення можуть надати лише такі заклади, які уповноважені на здійснення заходів щодо прийому та супроводу дітей з інших країн. Такі повноваження може надати держава, де остаточно перебуватимуть діти, або ж відповідні органи місцевого самоврядування цієї держави. Важливо, що у цьому запрошенні зазначається держава остаточного перебування дітей, кількість та категорія дітей, умови їх перебування, відповідальна організація, яка буде їх супроводжувати протягом усього періоду перебування за межами України, а також повинні бути прописані гарантії щодо повернення дітей на територію України.
- документи, які посвідчують особу супроводжуючих осіб та наказ на уповноваження супроводжувати цих дітей.
За наявності яких документів може здійснювати перетин кордону дитина-сирота чи дитина, позбавлена батьківського піклування, яка перебуває під опікою/піклуванням?
Така дитина може виїхати у супроводі опікуна за умови пред’явлення наступних документів: рішення про надання статусу дитині, рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування) або його нотаріально засвідченої копії, або ж рішення суду про встановлення опіки/піклування над дитиною (за умови, якщо дитина перебуває під опікою/піклуванням за рішенням суду), письмового погодження служби у справах дітей за місцем звернення чи служби у справах дітей обласної військової (військово-цивільної) адміністрації на виїзд із зазначенням держави остаточного перебування дітей, а також документи, які посвідчують особу дитини та опікуна чи піклувальника.
А які документи слід надати при перетині кордону дитиною, яка влаштована у прийомну сім’ю?
Прийомні батьки, у сім’ю яких влаштована дитина, супроводжуючи дитину (один із них чи обидва) при перетині кордону мають надати такі документи: оригінал договору про влаштування дитини до прийомної сім'ї або його нотаріально засвідченої копію, письмове погодження служби у справах дітей за місцем звернення чи служби у справах дітей обласної військової (військово-цивільної) адміністрації на виїзд із зазначенням держави остаточного перебування дитини, а також документи, які посвідчують особу дитини та прийомних батьків/батька/матері.
А які документи слід надати при перетині кордону такою дитиною, яка перебуває у дитячому будинку сімейного типу ?
Батьки-вихователі під час супроводу такої дитини при перетині кордону повинні надати наступні документи: оригінал договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу або його нотаріально засвідчену копію, письмове погодження служби у справах дітей за місцем звернення чи служби у справах дітей обласної військової (військово-цивільної) адміністрації на виїзд із зазначенням держави остаточного перебування дитини, а також документи, які посвідчують особу дитини та прийомних батьків/батька/матері.
Зазначу, що після прибуття дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування до держави остаточного перебування особи, які супроводжують дітей, зобов’язані протягом одного робочого дня звернутися до консульської установи України в державі перебування для постановки її на тимчасовий консульський облік.
Ми продовжимо співпрацю зі Стрийським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги. А наразі пам’ятайте: у разі потреби звертайтеся у зручний для Вас спосіб до бюро правової допомоги:
- Бюро правової допомоги знаходиться за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського, 6.
- зателефонувавши: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги), на гарячу лінію: 0800 21 31 03
- надіславши запит в месенджер нашої фейсбук сторінки:
- https://www.facebook.com/Stryi.Legalaid.UA/
- надіславши листа на адресу електронної пошти:
- е-mail skole@legalaid.lviv.ua (Сколівське бюро правової допомоги)
- Ви можете також скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій «wikilegalaid»:
- https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php
« повернутися до розділу «Рекомендації міністра юстиції, БПД та державної фіскальної служби»