Цивільна правоздатність фізичної особи

Дата: 29.06.2022 17:15

Бувають випадки, коли батьки новонародженої дитини задумуються над тим, чи має вона цивільну правоздатність. Відповідь на це питання шукатимемо спільно із Наталією Рудюк – головним юристом Сколівського бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Пані Наталю, давайте спочатку з’ясуємо, що таке цивільна правоздатність?

Цивільна правоздатність – це здатність особи мати цивільні права та обов'язки. Зазначу, що її мають усі фізичні особи.

Коли ж виникає цивільна правоздатність?

Вона виникає у момент народження фізичної особи.
Звертаю увагу, що у випадках, встановлених законом, охороняються інтереси зачатої, але ще не народженої дитини. Якщо ми говоримо про здатність мати окремі цивільні права та обов'язки, то вона може пов'язуватися з досягненням фізичною особою відповідного віку.

А у яких випадках  припиняється цивільна правоздатніть?

Цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Скажіть будь ласка, чи хтось із фізичних осіб має більшу цивільну правоздатність?

Ні, усі фізичні особи є рівними у здатності мати цивільні права та обов'язки. Про це йде мова у частині першій статті 26 Цивільного Кодексу України.

Яким є обсяг цивільної правоздатності фізичної особи?

Він містить особисті немайнові та майнові права, також обов’язки фізичної особи.

Які є немайнові права?

Фізична особа має всі особисті немайнові права,
встановлені Конституцією України та Цивільним Кодексом України,  а саме: - право на життя;

- право на усунення небезпеки, яка загрожує життю та здоров'ю;

- право на охорону здоров'я;

- право на медичну допомогу;

- право на інформацію про стан свого здоров'я;

- право на таємницю про стан здоров'я;

- право на свободу;

- право на особисту недоторканність;

- право на сім'ю;

- право на безпечне для життя і здоров'я довкілля. Та інші немайнові права.

Фізична особа здатна мати всі майнові права, що встановлені законодавством. Серед них право на майно, на премії та нагороди, які отримані за особисті заслуги, страхові суми, одержані за обов'язком або добровільним особистим страхуванням, кошти, одержані як відшкодування матеріальної чи моральної шкоди.

У разі виникнення будь-яких правових питань звертайтеся до бюро правової допомоги Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, яке знаходиться за адресою:м. Сколе, вул. Чайківського, 6; к.т.: 066 682 52 40 (Сколівське бюро правової допомоги).