Які особисті немайнові права мають родичі дітей?

Дата: 24.05.2023 17:52
Кількість переглядів: 1382

На це питання відповідає Марія Николаїшин -  директор Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Пані Маріє, скажіть будь ласка, про права яких родичів дітей ми будемо вести мову сьогодні?

Сьогодні ми дізнаємося про права баби та діда, прабаби та прадіда, мачухи, вітчима, а також братів та сестер.

Які ж права мають баба та дід, прабаба та прадід щодо своїх внуків, правнуків?

Статтею 257 Сімейного Кодексу України передбачено, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.

Причому, батьки  або ж ті особи, з якими проживає дитина, у тому числі, опікуни й піклувальники та прийомні батьки  й батьки –вихователі, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.

А що робити, якщо перешкоди все ж таки чиняться?

За умови, якщо перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право звернутися до суду з позовом про їх усунення. Більше того, статтею 258 цього ж Кодексу передбачено, що  баба і дід мають право на самозахист внуків, вони можуть звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх чи неповнолітніх або повнолітніх непрацездатних внуків до органу опіки та піклування або до суду. Причому, їм не потрібно спеціальних на те повноважень.

Які ж права є у мачухи, вітчима?

Якщо мачуха чи вітчим проживають однією сім'єю з малолітніми чи неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні, мають право на їхній самозахист та можуть звернутися до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.

Які права є у братів, сестер?

Брати та сестри, зокрема, й ті, які не проживають разом, мають право на спілкування. Зазначу, що батьки та інші особи, з якими проживають неповнолітні брати та сестри, зобов'язані сприяти їхньому спілкуванню. Окрім того, повнолітні особи мають право брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів та сестер, незалежно від місця їхнього проживання, на самозахист своїх малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних братів, сестер. У разі необхідності вони можуть звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних братів, сестер, до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.

Ми продовжимо співпрацю з фахівцями Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Разом з тим, інформуємо, що для отримання безоплатної правової допомоги звертайтесь  до бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського, 6.

Фото без опису


« повернутися до розділу «Рекомендації міністра юстиції, БПД та державної фіскальної служби»

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь